Nite Ize, Inc. BHL24-10-R3 Nite IZE HookLock, Premium Steel Locking Hook, 24 Inches, Red Bungee Cord
★★★★☆ 4.0 19 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by serigrafia.eus
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
NITE IZE BUNGEE HOOK LOCK 24" RD
  • WEAR-RESISTANT 8MM BUNGEE - The premium bungee cord measures 8mm in diamter and features a unique braided polyurethane sheath for advanced wear protection
UPC 094664050372
Size 24 Inch
Color Red
Brand Name Nite Ize
Strap Type Adjustable
Unit Count 1.0 Count
Item Length 24 Inches
Item Weight 3.2 Ounces
Line Weight 15-20 pounds
Manufacturer Nite Ize, Inc.
Model Number BHL24-10-R3
Fastener Type Hook
Item Diameter 8 Millimeters
Material Type Polyurethane (PU)
Product Style Modern
Item Type Name Bungee Cord
Number of Items 1
Number of Pieces 1
Hardware Material Alloy Steel
Included Components HookLock™ Locking Bungee - 24 in - Red
Manufacturer Part Number BHL24-10-R3
Global Trade Identification Number 00094664050372
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
19 ratings | 8 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (14)
4 stars
8% (2)
3 stars
4% (1)
2 stars
2% (0)
1 star
11% (2)